חיפוש
מתיחת בטן

על הטיפול

לכולנו חשוב להיראות טוב, אורח חיים בריא הוא בד"כ הברירה הכי טובה להשיג את המטרה הרצויה. לעיתים, שמירה על תזונה מאוזנת, פעילות גופנית קבועה ושמירה על אורח חיים בריא היוצרת ירידה משמעותית במשקל – משאירה אותנו עם עור רפוי שלא מוכן להיעלם. מתיחת בטן הוא ניתוח שבו מסירים עור ושומן עודף באזור הבטן במטרה ליצור מראה מתוח וצעיר.
מתיחת בטן נועדה לנשים וגברים שיש להם בטן רופסת, שיש להם רפיון בעור ורוצים לשנות זאת אחת ולתמיד.

משך ההליך: 2-3 שעות
מספר טיפולים: 1
זמן החלמה: 7-10 ימים
תוצאות: שנה

למי מתאים ניתוח מתיחת בטן?

 • אנשים אשר חוו ירידה קיצונית במשקל וכעת נשאר עור רפוי באזור הבטן
 • נשים לאחר הריון ובדגש על הריון בו הייתה עליית משקל משמעותית
 • אנשים שהתבגרו, הסובלים מקפלים משתפלים באזור הבטן 
 • אנשים המעוניינים לשפר את הביטחון העצמי ולא מצליחים להיפטר מהעור הרופס.
 • אנשים לאחר ניתוח קיצור קיבה אשר סובלים מעור רפוי באזור הבטן.

 

 

למי לא מתאים ניתוח מתיחת בטן? 

אנשים עם BMI כולל מעל 30, אנשים הסובלים ממחלות ריאה או בטן, נשים השוקולות הריונות נוספים ואנשים אשר אינם מסוגלים להפסיק לעשן כחודש לפני הניתוח ואחריו. 

שיטות למתיחת בטן

 • ניתוח מתיחת בטן mini - ניתוח שמיועד לנשים וגברים שאין להם כמויות גדולות של שומן ואין צורך במיקום חדש של הטבור או הידוק שרירי הבטן, המחיר של ניתוח כזה יכול להסתיים ב 20,000.
 • מיני מתיחת בטן ותיקון צלקת ניתוח קיסרי - לעיתים לאחר ניתוח קיסרי הצלקת מזוהמת והתפרים נתפרו בחוסר דיוק היצר שקע. מצבים כאלו יכולים להיפתר בהליך כזה על ידי תפירת השומן בזיגזג כך שהשקעים מתמלאים בשומן עצמי ונוצרת מתיחת בטן חלקה.
 • ניתוח מתיחת בטן היקפית - ניתוח שמתאים למטופלים אחרי קיצור קיבה או שרוול - כולל הסרה או שאיבה של השומן, הידוק שרירי הבטן ומיקום מחדש של הטבור. מטופלים אלו מתאפיינים בעודפי עור משמעותיים שמתרכזים בבטן התחתונה תחת הטבור בשכבות מרובות, מומלץ לאחר הריון ולידה.
 • מתיחת T\ מתיחת לילך - גם ניתוח זה אופייני למתיחת בטן לאחר ירידה במשקל, או למתיחת בטן אחרי קיצור קיבה. בניתוח זה נעשה חתך לאורך הקו האמצעי בבטן כדי להיפטר מעודפי העור. היתרון המהותי של השיטה הוא מתיחה משמעותית בכל אורך הבטן אך חסרונה הוא שהיא מותירה צלקת לכל אורך הבטן. ניתן להגיע לתוצאה דומה דרך מתיחת בטן עם מתח צידי היוצרת כיווץ בעודפי עור המותניים ומפחיתה את הלחץ על קו הבטן המרכזי ומונעת צלקת משמעותית.
 • מתיחת בטן מלאה - מתיחת בטן מלאה דומה מאד למתיחה היקפית, ההבדל העיקרי הוא שהחתך מתבצע בבטן בלבד. החתך מבוצע שבעה ס"מ מעל בסיס איבר המין. מתיחת בטן כזו מומלצת לאחר לידה כיוון השרירים החלשים עודפי העור שנותרו בעקבות ההריון.
 • מתיחת בטן אורכית עם שפצור צלקת אורכית - מומלץ למצבים בהם נותרה צלקת לאחר ניתוח בקע או ניתוח חירום של פתיחת בטן, ללא עודפי עור ושומן משמעותיים - ניתן לבצע ניתוח לתיקון צלקת ותיקון העור דרך הצלקת הישנה ובנוסף לתקן אותה.
 • מתיחת בטן ללא חתך סביב הטבור - במצבים בהם קיימת בטן בולטת עקב עודף שומן פנימי ורקמות חיבור מוחלשות בין שרירי הבטן אך ללא עודפי עור כאשר הטבור מוגבה - ניתן לבצע מתיחת בטן ללא חתך סביב הטבור וללא כריתת עור רב עם הידוק השרירים לצמצום היקף. החיסרון המהותי של השיטה היא שהטבור יכול לצאת מוארך.
 • מתיחת בטן והרמת חזה - לפעמים נשים שירדו קיצונית במשקל, עודפי העור נמצאים לא רק סביב הבטן אלא גם סביב החזה ולכן מומלץ לבצע ניתוח משולב - מתיחת בטן והרמת חזה המבוצעות בניתוח אחד. חיסרון השילוב הוא בעיקר בהחלמה קשה יותר ועלייה בסיכויים לסיבוכים בהתאם.
 • מתיחת בטן עם תיקון בקע טבורי -  לפעמים בפגישת הייעוץ, התגלה בקע טבורי, במצב כזה יש לפנות למנתח כללי המתמחה בניתוחי מתיחת בטן עם בקע בטבור. בקעים קטנים בד"כ יהיו ברי התמודדות למנתח הנבחר אך בבקטעים גדולים - המצב יהיה אחרת.
 • מתיחת בטן וסימני מתיחה - רוב סימני המתיחה נמצאים בבטן התחתונה. במהלך מתיחת בטן העור מהבטן התחתונה מוסר ורוב הסימנים נעלמים יחד איתו אך חשוב לזכור, שסימני המתיחה מעל ומתחת לרצועת העור הנכרתת עלולים להישאר על עור הבטן החדשה.
 • מתיחת בטן עליונה - מתיחה זו מבוצעת תחת החזה ומומלצת בעיקר לנשים המבצעות הרמת חזה תוך כדי. שיטה זו נקראת גם ניתוח מתיחת בטן הפוכה המתבצעת דרך החתך הרוחבי תחת הקפל התת שדי, מתיחת בטן המתבצעת כלפי מעלה.
 • מתיחת בטן חוזרת - לפעמים, לאחר ניתוח שאיבת שומן ומתיחת בטן, מעלים שוב במשקל ושוב מרזים דרסטית - במקרים כאלו ניתן לבצע מתיחת בטן חוזרת באחת השיטות שצוינו מעלה.
 • מתיחת בטן ללא ניתוח וללא צלקות
  בעמוד הבא כאן ניתן לראות את כל השיטות להצרת היקפים בהן שיטות ללא ניתוח וללא הליך כירורגי. גם מתיחת בטן ניתן לבצע ללא ניתוח, בעזרת מכשור מתקדם.
  התוצאה לא תהיה זהה לניתוח בו מוסר העור העודף, אך במקרים קלים ייתכן מענה למיצוק העור.
 • מתיחת בטן בלייזר - בשיטה זו ניתן למצק את העור על ידי שימוש באנרגיית לייזר במכשיר מיוחד של אלמה לייזר הנקרא Lipolife - למעשה בשיטה זו, מוחדרת צינורית שאיבת שומן ובקצה שלה סיב הצורב את השומן התת עורי של שכבת העור העמוקה. שיטה זו מומלצת למיצוק עור הבטן ופיסול קימורים.
 • שאיבת שומן בלייזר ועיצוב קוביות בלייזר - לגברים ונשים המעוניינים בקוביות מושלמות, ניתן לבצע שאיבת שומן בלייזר בצידי הבטן ולאורך הקו האמצעי ולהזריק שומן מרוכז לכל קוביה ובכך לדמות בטן ספורטיבית עם קוביות מדויקות. ניתוח זה מתאים למטופלים עם עור עבה ושומן מועט, זהו ניתוח מתיחת בטן ללא צלקות או מתיחת בטן ללא ניתוח.

 

טיפ היועצת


לא ללכת שולל אחרי המחיר - זכרו שמדובר בגוף שלכם ובבריאות שלכם.
בדקו היטב מי המנתח, מהו ניסיונו, באיזה ציוד הוא עומד להשתמש, ואיפה מתבצע הניתוח.
מדובר בניתוח פלסטי ומגיע לכם הטוב ביותר, השקעה חד פעמית לכל החיים.
היועצת הכינה לכם כמה טיפים לאיך לבחור את המנתח הפלסטי ממש כאן

תהליך הניתוח - מה יעשו לי?

תהליך הניתוח מתחלק למספר שלבים, כמו בכל הליך כירורגי.


שלב ראשון - פגישת ייעוץ 

זמן פגישת הייעוץ הוא הכרחי ביותר, זה הזמן לעלות את כל השאלות, הספקות, התהיות וחששות. להשכיח אותן ולהרגיש בנוח מול הרופא המטפל שאיתו תעברו את התהליך הזה שהוא משמעותי נפשית ופיזית כאחד.

זה הזמן גם לבצע תיאום ציפיות ולהבין היטב את התהליך, אפילו לעיתים - נמליץ על שתי פגישות בניתוחים כאלו.

 

טיפ היועצת - רגע לפני הפגישה

אם אתם לא בטוחים - בצעו פגישה נוספת.
חשוב להרגיש בנוח, בשלום ושביעות רצון מהרופא שיעבור איתך את התהליך הזה. 

בפגישת הייעוץ - זהו הזמן לעלות את כל החששות מול הרופא ולקבל תשובות לכל שאלה שעולה.

חשוב לא להחסיר אף מידע על ההיסטוריה הרפואית שלך- רגישות לתרופות, ניתוחי עבר וכל פרט אחר שנראה לך משמעותי.

 

שלב שני - הכנות לניתוח

כחודש לפני הניתוח - יש להימנע ככל האפשר מעישון ושתיית אלכוהול על מנת להפחית את הדימום ולמנוע התרחבות של כלי הדם היוצרים דימום מוגבר. בנוסף, לפני הניתוח ידרוש המנתח לעשות בדיקות דם ובהתאם לגיל והמצב, צילום חזה ואק"ג.
מטופלים בעלי משקל עודף יקבלו המלצה לרדת במשקל לפני הניתוח כדי לקבל תוצאות טובות יותר.
ניתוח מתיחת בטן הוא ניתוח הדורש אנרגיות ומשאבים מהגוף כדי להחלים ללא סיבוכים, לכן חשוב שהגוף יהיה חזק עם מספיק ויטמינים, חלבונים ומינרלים בגוף. לאלו הנמצאים בעיצומו של תהליך ירידה במשקל מומלץ להמתין עד שמשקלם יתייצב.
במקרה של חשד לבקע או היסטוריה של תיקון בקע. יבוצע אולטרא-סאונד בטני ובמקרה של בקע, הניתוח מתבצע בשיתוף מנתח כללי.
מומלץ לקנות את המחוך שיולבש לאחר הניתוח ולהרגיל את האזור לפריט החדש.
כעשרה ימים לפני הניתוח - במידה והינך חובה סימפטומים כמו: פריחה, חום, שפעת ודברים חריגים נוספים -יידעי את הרופא המנתח בהקדם. יש להימנע לחלוטין מנטילת תרופות המשפיעות על מערכת קרישת הדם כמו למשל: אדוויל, וולטרן, אספירין ועוד. תוספי תזונה ומולטי ויטמינים תוכלי להמשיך ליטול כרגיל.  מטופלים לאחר ניתוח טבעת קיבתית, יעברו ריקון הטבעת שלושה ימים טרם הניתוח.
ערב לפני הניתוח

 • בערב שלפני הניתוח עלייך להסיר כל איפור מהפנים שלך ותכשיטים מגופך, כולל פירסינגים מכל סוג שהוא. 
 • הימנעות מלעיסת מסטיק.
 • אם קיבלת מהרופא תרופות לנטילה ערב לפני הניתוח, אל תשכחו למלא אחר הוראות הרופא.
 • יש לשמור על צום מוחלט, ללא אוכל ושתייה, 8 שעות לפני מועד הניתוח. 
 •  רכישת מחוך (חגורת לחץ) שיולבש על האזור המנותח בתום הניתוח.

ביום הניתוח עצמו:

 • הגיעו כחצי שעה לפני הזמן שנקבע עם המלווה שלך לניתוח.
 • הצטיידו בכל תוצאות הבדיקה ההכרחיות.
 • הגיעי עם בגדים נוחים וקלים להתאוששות לאחר הניתוח.

שלב שלישי - ההרדמה

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית במרכז רפואי ונמשך בין שעה וחצי לשלוש שעות, תלוי איזה סוג של מתיחת בטן מתבצעת.


שלב רביעי - הניתוח עצמו

לאחר שהמטופל הורדם, ניתן להתחיל בהליך בהתאמה לניתוח הנבחר.
ניתוח בו משולבת שאיבת שומן זמן הניתוח עלול להתארך מעט.
בניתוח למתיחת בטן עושה המנתח חתך רוחבי בשיפולי הבטן.
החתך מאפשר להפריד את עור הבטן ואת השומן התת־עורי ממעטפת שרירי הבטן - לאחר בידוד הטבור. ההפרדה נעשית משיפולי הבטן ועד לקשת הצלעות בצדדים ועד לתחתית עצם בית החזה במרכז.לאחר מכן מהדק המנתח את מעטפת שרירי הבטן, כורת עודפי עור ושומן תת־עורי ומקבע את הטבור במקומו החדש. במידה ועודפי העור והשומן התת עורי מעטים, ניתן לבצע מתיחת בטן קטנה הכוללת שאיבת שומן והסרת עודפי עור מהבטן התחתונה בלבד, בלי לשנות  את מיקום הטבור.


בניתוח מתיחת בטן קטנה אין צורך להישאר ללילה לאשפוז ואין צורך להשאיר נקזים (צינוריות המשמשות לניקוז הפרשות מאזור הניתוח).
בניתוח מתיחת בטן גדולה יש להישאר להשגחה למשך לילה אחד, בחלק מהמקרים ובהתאם לכמות ההפרשות, משאירים את הצינורות במשך מספר ימים בודדים.
הניתוח מסתיים בחבישה אלסטית העוטפת את אזור הבטן. האזור בו מבצעים את שאיבת השומן, מחדירים צינוריות דקות לתוך חתכים מינוריים בעור ושואבים את השומן לתוך כלי איסוף עם סימוני מדידה.

 

 

הליך החלמה וחזרה לשגרה - הוראות ליום שאחרי ניתוח מתיחת בטן

לאחר הניתוח המטופל יועבר לחדר התאוששות שם יהיה תחת השגחה של הצוות.
לאחר מנוחה של כמה שעות או יום אחרי, ניתן יהיה לשוב הביתה. לאחר הניתוח, יש ללבוש את הבגד שהרופא הנחה לקנות לפני כן אשר עוזר בכיווץ עודפי העור ותורם לקבלת תוצאה טובה וארוכת טווח מהניתוח.ביקורת תתקים לאחר שבוע, חודש, 3 חודשים, חצי שנה ולאחר מכן כל שנה עוקבת.
תהליך ההחלמה ממתיחת בטן עם חיתוך עורי תלוי בכמות העור שהוסר, השומן שנשאב, השרירים שנקשרו והמצב הגופי לפני הניתוח.
ככל שהניתוח מורכב יותר - כך החלמה גם היא. 

בסיום תקופת ההחלמה הבטן אמורה לחזור לתפקד כרגיל, עם מראה טוב ואסתטי הרבה יותר, בריא יותר, שיפור היכולת הספורטיבית כמו גם שיפור אורח החיים.

 

אחרי הניתוח:

בחודש הראשון, יש להישאר עם הבגד במשך כל שעות היממה, לאחר מכן בהדרגה ניתן להשתמש בו לסירוגין. ניתן לחזור לפעילות שגרתית כיומיים לאחר הניתוח פרט למקרים מיוחדים. ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה לאחר 4-6 שבועות. ניתן להתרשם מהתוצאה שבועיים שלושה לאחר הניתוח אולם מתוצאה סופית ניתן להתרשם רק לאחר 3 חודשים.
לאחר הניתוח המטופל יוזמן לפגישות ביקורת חוזרת במהלך השנה הראשונה.

 

טיפ היועצת:


חשוב לזכור שמטרת הניתוח העיקרית היא חיטוב קימורי הגוף והצרת היקפים לשם שינוי המידה - שינוי שלא הושג בדיאטה קפדנית. על מנת לשמור על התוצאות - יש להקפיד על תזונה מאוזנת, פעילות גופנית ושמירה על משקל קבוע - לאורך זמן.
הכנו לך טיפים לתזונה לפני ואחרי הניתוח - ממש כאן. 

תופעות לוואי וסיבוכים - לא להיבהל, את בידיים טובות:


תופעות לוואי

בשבוע שלאחר הניתוח, האזור בו בוצע הניתוח יהיה נפוח ובצקתי, באזור יופיעו סימנים כחולים ואדומים המעידים על שטפי דם תת עוריים - זה לגמרי נורמלי, לא לדאוג.
אתם עלולים לסבול מכאבים, זה גם נורמלי, מזכיר כאב קל שדומה להתכווצות שרירים ואפשר לקחת אופטלגין או אקמול להקל.
אסור להשתמש במשחות או בכדורים שמכילים אספירין, ואסור להשתמש בנוגדי דלקות או בסטרואידים.
אם הכאבים חזקים, ניתן לבקש מהרופא שלכם משככי כאבים חזקים יותר.
לפעמים, ניתן גם לבקש להשאיר בחתכים צינוריות ניקוז עד הביקורת הראשונה על מנת לנקז את ההפרשות מהחתכים שדרכם נשאב השומן. תחושות כמו כבדות, נפיחות ואי נוחות הגיוניות לגמרי. 

תחושות הכבדות והאי־נוחות חולפות בהדרגה ונעלמות לגמרי לאחר כחודש, והנפיחות עלולה להישאר עד חצי שנה לאחר הניתוח.


טיפ היועצת

על מנת לשפר את נראות הצלקות, מומלץ לחבוש חבישת סיליקון - שאלי את הרופא, ייצור מראה הרבה יותר נעים לעין והקלה בצלקות אחר כך.

אין מניעה להיכנס להריון אחרי הליך כזה, אבל ממש לא כדאי. לפני שאת מחליטה על הניתוח - תהיי בטוחה שעם החלק הזה בחיים שלך, סיימת ;)

מומלץ לבצע את הניתוח בחורף - לכך שבקיץ תהיו חטובים ויפים ואחרי החלמה. 


סיבוכים אפשריים בניתוח מתיחת בטן

 • בצקת ושטפי דם - חלק משמעותי מתהליך ההחלמה. שטפי הדם נעלמים לאחר כחודש והבצקות לאחר כשלושה חודשים. חשוב ללבוש את המחוך המיועד. על מנת להקל על שטפי הדם ניתן להשתמש בקרם ארניקה, לעשות קומפרסים קרים בשבוע הראשון ולאחר מכן גם קומפרסים חמימים.
 • דימומים - במידה ויש דימום קל, ניתן ללחוץ בעדינות על האזור ולהפסיקו. במידה והדימום גדל ומתפשט - יש לפנות לרופא או מיון במיידי ולצרוב את הדימום.
 • זיהום -  לאחר כ10 ימים יופיע זיהום קל עד שטחי אשר נפטר בעזרת אנטיביוטיקה. במקרים קשים יותר הכוללים מוגלה וזיהום משמעותי - יש צורך לפנות למיון או לרופא המטפל.
 • סרומה -  מדוברעל נוזל הנאגר באזור הניתוח, לרוב הסרומה נספגת בעצמה אך במקרים נדירים יכול להיווצר צורך בניקוזה. 
 • טרומבוזה - פקקת של הורידים ברגליים העלולה ליצור תסחיף לריאות. יש למנוע את התופעה בהנכת הבטן ללחץ תוך בטני על ידי לבישת הבגד הייעודי חודש לפני הניתוח ואחריו. במידה ונוצרה יש לטפל בפקקת בעזרת נוגדי קרישה.
 • סרומה – נוזל צלול הנאגר בחלל הניתוחי. במקרים קלים הסיכוי שתיספג מעצמה. במקרים משמעותיים יותר ייתכן ויהיה צורך לנקזה.
 • עודפי עור - בקצוות של החתכים עלולים להשאר עודפי שומן ועור, יש לאפל בהם באמצעות כריתתם ותפירתם מחדש.
 • פתיחת הפצעים - עלול להיווצר ממתח רב או תנועות חדות, חבישות הנייר והלחץ עלולות להפחית את הסיכון. 
 • נמקים -  נובעים בעיקר מעישון, כמו שאמרנו הניתוח לא מתאים לכאלה שלא יכולים להתאפק. במקרה הצורך, יש להסיר את הנמק לתפור מחדש לאחר מספר שבועות. 
 • חוסר תחושה בבטן \ ירך - מסתדר בדרך כלל לבד. לעיתים מאד רחוקות - עלול להשאר לתמיד.
 • חוסר סימטריה - מטופל בניתוח של שאיבת שומן או ניתוח משלים בהתאם לביקורת.
 • השמנה מחדש - אם תחזרו להרגליכם הקודמים ולא תשמרו על אורח חיים בריא, בסופו של דבר השומן יגיע בחזרה אל הבטן. 
 • אכזבה -  אחת התופעות שיכולות לקרות היא אכזבה או דיכאון לאחר ניתוח ודבר זה יכול לקרות פשוט מחוסר רצון בתוצאה. חשוב מאוד תיאום ציפיות מול הרופא המנתח והכנה נפשית לקראת הניתוח גם בגלל השינוי שיווצר.

בשביל לשפר את מצב הרוח, זה הזמן למצוא ספר טוב או סרט טוב ולזכור שזו היא " ירידה לצורך עלייה" ושהכל יהיה בסדר.
אם בעקבות הניתוח מופיעים התסמינים הבאים יש לפנות מיד לרופא: חום גבוה (יותר מ־38 מעלות), קוצר נשימה, אדמומיות רבה באזור שנותח, דימומים או חולשה קיצונית - יש לפנות מיד לרופא.

 

תוצאות ניתוח מתיחת בטן

את המראה החדש והתוצאה שלמענה בוצע הניתוח למתיחת בטן - ניתן לראות ישר בתום הניתוח אומנם התוצאה הסופית תתקבע לאחר כשלושה חודשים בתום ההחלמה. האזורים שבהם בוצע ההליך יהיו נפוחים בימים ואף בשבועות הראשונים.
חשוב לציין, הניתוח אינו תרופת קסם ! אין בכוחו לרפא מחלות הנבעו מהשמנה קודם לכן, כגון לחץ דם גבוה או יתר שומנים בדם, כן ניתן לומר שניתוח יקל כעת על ההחלמה ועל שמירת שגרה של גוף בריא, תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית.

טיפ היועצת


רגע לפני הניתוח, אפילו חודש או חודשיים לפני - נסו להתחיל לשנות את ההרגלים,להתחיל פעילות ספורטיבית ולשמור על תזונה מדויקת.
היועצת ממליצה בחום להיעזר באיש מקצוע כמו דיאטנית או תזונאית המתמחים בתחום.
זכרו, הכוח בידיים שלכם.
שמרו על תוצאות הניתוח, על הגוף שלכם ועל הנפש - נפש בריאה בגוף בריא.

המשך קריאה

טווח מחירים

כמו בכל הליך כירורגי, ישנו טווח רחב של מחירים.
המחיר של מתיחת בטן משתנה לפי פרמטרים שונים: סוג הניתוח, השתתפות הקופה, הוותק והמומחיות של הרופא המנתח.
טווח מחירים ממוצע של ניתוח מתיחת בטן ינוע בין 18,000 ל-40,000 ש"ח.

מומחים מומלצים

avatar
מומחית לרפואה אסתטית
דרך זאב ז’בוטינסקי 21, קומה 3, חדרה
1 לפרטים
תו אמון היועצת

אתה יכול לסמוך על תוכן “היועצת” שיהיה חסר משוא פנים, מתחשב ובודק בקפדנות את האיכות והדיוק. אנו שומרים גם על סטנדרטים גבוהים לאופן בו אנו מאפשרים לרופאים להופיע ולהשתתף בפלטפורמה שלנו. למידע נוסף על תקני “היועצת” כאן.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש מומחים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש